بخوانید کاربلدها
خانه / بررسی و معرفی / انواع دسته بندی های موضوعی کتاب
کتاب

انواع دسته بندی های موضوعی کتاب

آیا کتاب مورد علاقه ی داستانی یا غیر داستانی دارید؟ آیا به این فکر می کنید که از ژانر قبلی جدا شوید و ژانر کاملا جدیدی را امتحان کنید؟ در این صورت، لیستی از انواع کتاب ها یا ژانرها در ادامه می تواند به شما کمک کند تا ژانر دلخواه خودتان را انتخاب کنید. ببینید آیا یکی از زیرگروه های زیر نظر شما را جلب کرده است یا نه.

دو نوع متفاوت از کتاب ها

همه کتاب ها به صورت داستانی یا غیر داستانی طبقه بندی می شوند. در این دو نوع اصلی از کتابها، شما ده ها نوع خاص یا ژانر خاص پیدا خواهید کرد.

کتابهای غیرداستانی

کتاب های غیر داستانی حاوی اطلاعات واقعی مانند زندگینامه و کتاب های تاریخ می باشند.

نمونه هایی از کتابهای غیر داستانی عبارتند از:

  • بیشتر زندگی نامه ها غیرداستانی هستند. ما می گوییم “بیشتر” زندگی نامه ها، زیرا زندگی نامه یک شخصیت خیالی درواقع یک کتاب داستانی است.
  • دفتر خاطرات آن فرانک یک مورد غیرداستانی و ژورنال است که آن را به یک ژورنال غیر داستانی تبدیل کرده است.
  • بیشتر فرهنگ نامه ها و دائره المعارف ها غیرداستانی هستند زیرا حاوی حقایقی درباره کلمات هستند.
  • کتاب های مسافرتی مانند اطلس غیرداستانی هستند.
  • کتاب های “چگونه” که مهارت های واقعی را آموزش می دهند، مانند کتاب آشپزی کلاسیک بتی کروکر، غیرداستانی محسوب می شوند.

کتابهای داستانی

کتاب های داستانی حاوی داستان هایی می باشد که نویسنده آن را ساخته و پرداخته است، مانند کتاب های عاشقانه یا کودکان. بیشترین آثار خوانده شده آثار داستانی هستند. شاید برخی از عناصر آنها بر پایه اشاراتی از حقیقت استوار باشد، اما آنها برای آراستن یک داستان جدید شرح و بسط داده شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

چند نمونه از کتابهای داستانی کلاسیک عبارتند از:

کتاب

لیست ژانرهای کتاب

این دو نوع اصلی کتاب را می توان در زیرگروههای مختلف یعنی ژانرها تقسیم کرد. در اینجا برخی از ژانرها و انواع مختلف کتاب های موجود آورده شده است.

غیرداستانی

داستانی

هنر / معماری اکشن و ماجراجویی
زندگینامه تاریخ جایگزین
بیوگرافی گلچین
تجارت / اقتصاد چک لیست
صنایع دستی / سرگرمی ها کودکان
آشپزی کلاسیک
روانشناسی کتابهای مصور (کامیک)
دیکشنری (لغت نامه) مرتبط با سن بلوغ
دایره المعارف جنایی
راهنما دراما
سلامتی و تناسب اندام افسانه
تاریخ فانتزی
خانه و باغ رمان گرافیکی
طنز افسانه تاریخی
مجله وحشت
ریاضی معما
یادداشت عاشقانه های ماوراء الطبیعه
فلسفه کتاب عکس
دعا شعر
دین ، معنویت و عصر جدید تریلر سیاسی
کتاب درسی عاشقانه
جرم و جنایت واقعی طنز
مرور علمی تخیلی
علمی داستان کوتاه
خودیاری تعلیقی
ورزش و اوقات فراغت تریلر
مسافرت غربی
جرم و جنایت واقعی نوجوانان

کتاب

ژانرهای محبوب کتاب های غیر داستانی

ژانرهای غیرداستانی بزرگسالان و کودکان محبوبیت بیشتری نسبت به اونچه که شما تصورش رو می کنید، دارند. پنج مورد زیر ازمحبوب ترین ژانر غیرداستانی، با توجه به میزان فروش کتاب هستند.

آشپزی

کتابهای آشپزی غیر داستانی شامل کتابهای دستور پخت هستند، اما کتابهای اشپزی مدرن تر، از عناصر و مواد تشکیل دهنده خاص پخت و پز تا رژیم های غذایی خاص را در بر می گیرند. در کتابهای آشپزی کلاسیک، شما به همراه دستور العمل ها، کتابهایی را پیدا خواهید کرد که بخشی از آنها خاطرات / زندگی نامه و بخشی از آنها کتاب آشپزی است. تسلط بر هنر آشپزی فرانسوی توسط جولیا چایلد نمونه ای از کتابهای محبوب اشپزی است.

تاریخ

کتاب های تاریخ غیرداستانی شامل هر کتابی است که حقایق شناخته شده در مورد یک زمان خاص، موقعیت یا فرهنگ یا یک واقعه در تاریخ را بیان می کند. کشتن انگلیس توسط بیل اورلی و مارتین دوگارد نمونه ای از یک کتاب تاریخ محبوب است.

خاطره

خاطرات یکی از انواع زندگینامه است. در این نوع کتاب ها ، نویسنده بر لحظات یا اتفاقات خاصی که باعث ایجاد درس های خاص زندگی می شود ، تأکید می کند. یک نمونه مشهور از خاطرات، تبدیل شدن به میشل اوباما است.

سیاست

کتابهای غیر داستانی سیاسی می تواند شامل کتابهایی باشد که توسط سیاستمداران شاغل نوشته شده است، کتابهایی که سیستم های سیاسی را کاوش می کنند یا کتابهایی که در مورد سیاست های یک دوره خاص بحث می کنند. هجوهای سیاسی یکی از انواع کتاب های سیاسی است که نوعی شخص یا نهاد را مسخره می کند. اتحادیه ابلهان اثر جان كندي توول يك نمونه از هجوهاي سياسي است.

خودیاری

کتاب های خودیاری یا توسعه فردی با هدف کمک به خواننده در بهبود بخشی از زندگی او انجام می شود. مباحث رایج تحت پوشش کتابهای خودیاری شامل روابط ، امور مالی و بهداشت روانی است. 7 عادت مردان موثر نوشته استیون آر. کووی نمونه ای کلاسیک از یک کتاب محبوب خودیاری است.

ژانرهای کتاب داستانی محبوب

بیشتر ادبیات داستانی بزرگسالان به عنوان داستانهای عمومی طبقه بندی می شود، در حالی که بخش عمده ای از کتاب های کودکان در قسمت داستان ها طبقه بندی می شود. محبوبیت ژانرها با گذشت زمان تغییر می کند ، اما این ژانرها به ندرت محبوبیت خود را از دست می دهند.

نوجوانان

ادبیات داستانی نوجوانان برای خوانندگان 12 تا 18 سال نوشته شده است. آنها شامل سطح معمول خواندن و جهان بینی نوجوانان و جوانان در این گروه سنی هستند. سریال بازی های گرسنگی (Hunger Games) ساخته سوزان کالینز نمونه ای از داستان های محبوب نوجوانان است.

کتابهای کودکان

داستان کودکانه را اغلب ادبیات کودک یا داستان نوجوان می نامند. کتابهای این سبک با توجه خوانندگان زیر 12 سال نوشته شده اند. انواع کتاب های کودکان شامل کتاب های مصور و کتاب های فصل است. کتابهای کلاسیک دکتر سئوس مانندسبز تخم مرغ و ژامبون نمونه هایی از داستانهای کودکان هستند.

ژانر تریلر

تریلرها داستان هایی پر تعلیق هستند که از یک تریلر جنایی به کتابی مبدل می شود که موضوع اصلی آن جرم است و در عین حال خوانندگان را در حالنت تعلیق نگه میدارد. شخصیت های اصلی اغلب برای عدالت می جنگند. جان گریشام نویسنده معروف تریلر جنایی است.

داستان ادبی

اگر یک اثر داستانی در ژانرهای دیگر موجود نباشد، می توان آن را به عنوان داستان ادبی برچسب گذاری کرد. این کتاب ها معمولاً شخصیت محور و درون نگر هستند. بعضی اوقات به دلیل لحنشان داستان جدی خوانده می شود. کتاب کشتی شکسته از استیون کرین نمونه ای از داستان های ادبی است.

علمی تخیلی

داستان علمی تخیلی با نام علمی-تخیلی (Sci-Fi) نیز از نظر پیشرفت علمی یا فناوری با آینده ای تصور شده سروکار دارد. این ژانر شامل مواردی مانند سفر در زمان ، فضا و زندگی هوشمند است. ماشین زمان توسط H.G. Wells یک نمونه کلاسیک از داستان های علمی تخیلی است.

انواع مختلف کتاب ها یا کتاب ها را کاوش کنید

اکنون که با انواع مختلف ژانرها بیشتر آشنا شدید ، می توانید به کاوش در سایر آثار داستانی و غیر داستانی ادامه دهید. حتی ممکن است ژانر مورد علاقه کاملا جدیدی نیز پیدا نمایید! اگر نمی توانید ژانر مورد علاقه خود را برای خواندن انتخاب کنید، خواندن داستان کوتاه یا گلچین را در نظر بگیرید.

درباره ی saba

من یک دانش آموخته زبان انگلیسی هستم. بعد از سالها تدریس زبان در مقاطع مختلف تصمیم گرفتم شروع به آموزش زبان بوسیله اینترنت کنم. در این راه گروهی از همکارانم مرا همراهی می کنند. امیدواریم در افزایش آگاهی و دانش انگلیسی شما مفید واقع شویم. با وب سایت زبان نکته همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *