بخوانید کاربلدها
خانه / بررسی و معرفی / اختلال یادگیری خاص
اختلال یادگیری خاص
اختلال یادگیری خاص

اختلال یادگیری خاص

اختلال یادگیری خاص چیست

اختلال یادگیری خاص یا SLD یک مشکل خاص در کسب کردن یا استفاده از مهارت های اساسی خواندن نوشتن یا حساب است. این مشکل را که در سنین مدرسه خود را بیشتر نمایان می کند، نمی توان با عواملی از قبیل فرهنگ اختلالات روانی دیگر، اختلالات عملکرد حسی مانند اختلال بینایی یا شنوایی، وضعیت اقتصادی یا قرار نگرفتن در معرض آموزش توضیح داد.

اختلال یادگیری خاص

کلمه خاص در نام گذاری اختلال یادگیری خاص اشاره به این واقعیت دارد که در تشخیص این اختلال باید چند علت خاص را منتفی بدانیم. به این معنا که مشکل بینایی ضعیف، کم شنوایی، و … باعث اختلال در خواندن و نوشتن یا محاسبات ریاضی نشده است. کودکان مبتلا به اختلال یادگیری خاص معمولاً از ضریب هوشی متوسط یا حتی بالاتر برخوردارند. در نتیجه اختلالات ذهنی را نیز نمی توان عامل این اختلال دانست. به طور کلی در تحقیقات اخیر دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این اختلال اساسی بیولوژیک دارد که شامل عوامل ژنتیکی و محیطی می باشد.

تام کروز، هانس کریستین آندرسون، و بسیاری از افراد مشهور دیگر از جمله کسانی هستند که به یک نوعی از انواع اختلال یادگیری خاص مبتلا هستند.

همانطور که پیشتر گفته شد اختلال یادگیری خاص، می تواند به شکل های اختلال خواندن، اختلال دیکته نویسی و اختلال ریاضیات وجود داشته باشد. که تشخیص هر یک از انواع این اختلال نیازمند آزمون های استاندارد و جداگانه ای است.

اگر چه که این اختلال در سنین مدرسه بیشتر نمود پیدا می کند، اما در سالهای قبل از مدرسه نیز ممکن است کودک علائمی را از خود بروز دهد که زنگ خطری برای این اختلال باشند. و لازم است که والدین به این نشانه ها دقت داشته باشند. مثل تأخیر در صحبت کردن، مشکل تلفظ صداهای خاص، مشکل در یادگیری اعداد و شمارش، موقعیت عجیب دستها و بازوها در هنگام قلم به دست گرفتن برای نوشتن، مشکل در برش یا قیچی و رنگ آمیزی متقارن و برابر و …

در انتها لازم است بگوییم که این اختلال علیرغم اینکه بسیاری از جنبه های زندگی کودک را تحت تأثیر قرار می دهد، اما با تشخیص به موقع و اجرای مداخلات روانشناسی کودک در این زمینه می توان تأثیرات مهمی در راستای بهبود عملکرد این کودکان به عمل آورد.

نظرتون چی بود؟

امتیاز کاربران : 5 ( 1 امتیازات)

درباره ی saba

من یک دانش آموخته زبان انگلیسی هستم. بعد از سالها تدریس زبان در مقاطع مختلف تصمیم گرفتم شروع به آموزش زبان بوسیله اینترنت کنم. در این راه گروهی از همکارانم مرا همراهی می کنند. امیدواریم در افزایش آگاهی و دانش انگلیسی شما مفید واقع شویم. با وب سایت زبان نکته همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *